Ambulance A

ÚT a PÁ  9.30 – 12 h je období vyčleněné pro pacienty s obtížemi akutního typu (AMBULANCE A). V této době nemusí být pacient objednán a nemusí mít doporučení. Kapacita této ambulance je 6 osob za jeden den.

S jakými obtížemi mohu přijít do akutní ambulance? Akutními obtížemi se rozumí zdravotní problém, který netrvá dobu delší než několik dní max. týdnů. Jde např. o následující obtíže: rychle se rozvíjející bolesti hlavy, závratě, výrazná nespavost nebo zhoršení denní spavosti, zhoršení průběhu epilepsie, Parkinsonovy choroby nebo nové projevy demence, zhoršení bolestí při známé neuropatii, bolesti krční a bederní páteře vystřelující do některé končetiny, obrna lícního nervu, bolesti trojklanného nervu adal.

POZOR! V případě rychlé nebo zcela náhlé změny zdravotního stavu – příklad: porucha pohybu končetinou, porucha řeči a výslovnosti, pokles ústního koutku, výrazná závrať neumožňující samostatný pohyb, neustupující křeče končetin nebo stav poruchy vědomí je nutné KONTAKTOVAT LINKU 155 – RZP. Mohlo by se jednat např. o projevy cévní mozkové příhody (CMP) kdy je nutné neprodlené vyšetření a léčba v nemocničním zařízení (např. v iktovém centru lůžkové neurologické kliniky). V orientaci Vám pomůže FAST test – více zde: https://www.manual-cmp.cz/inicialni-vysetreni-pacientu-s-podezrenim-na-cmp/

Jaké stavy NEPATŘÍ do akutní neurologické ambulance? Prosté bolesti páteře bez vystřelování do končetiny – při těchto obtížích se prosím prvořadě obracejte na Vašeho praktického lékaře.

Mohu být v akutní ambulanci odmítnut? ANO, postup je vždy individuální.
Důvody odmítnutí mohou být kapacitní (max. 6 osob za den) nebo se pacient dostaví pro jiné než neurologické obtíže (např. bolesti břicha apod.). Rovněž pokud se jedná o zřetelně dlouhodobé (chronické) obtíže, které nevyžadují akutní ošetření a mohou být řešeny cestou standardní (objednávací) ambulance. O zvoleném postupu rozhoduje lékař.